Gyd. dermatovenerologė Inga Kisielienė
Aknė – ne tik tarp paauglių paplitusi liga. Manoma, kad ji paveikia iki 40 proc. suaugusiųjų, dažniau – moterų. Aknė sukelia uždegiminius bėrimus, tokius kaip pustulės, papulės, sunkesniais atvejais ir cistos, mazgai, jiems sugijus odoje lieka použdegiminė eritema, pigmentacija ir randai. Po aknės uždegiminių bėrimų liekantys pigmentiniai odos pakitimai praeina, tačiau gali sukelti psichologinį diskomfortą pacientams ir daryti neigiamą įtaką jų gyvenimo kokybei. Didžiausia problema yra ta, kad pigmentinės dėmės gali išlikti iki kelerių metų.
Použdegiminės pigmentacijos išsivystymo rizikos veiksniai
Tikslus pigmentacijos (po aknės bėrimų išryškėjusių pigmentinių dėmių) atsiradimo mechanizmas nėra žinomas, manoma, kad pigmentines dėmes lemia kelių mechanizmų sąveika. Yra nustatyta, jog pigmentacija labai priklauso nuo uždegiminio proceso, keratinocitai uždegimo metu išskiria įvairius citokinus, veikiančius melanocitus ir melanino gamybą. Kuo stipresnis uždegimas, tuo didesnė použdegiminės pigmentacijos tikimybė. Pigmentacijos išsivystymui įtaką daro ir aknės sunkumo laipsnis bei trukmė. Tikėtina, jog tiems pacientams, kurie serga sunkesne ir užsitęsusia ligos forma, ilgiau išliks ir pigmentacija. Tačiau odos použdegiminė pigmentacija gali būti ir sergant lengva ar vidutinio sunkumo akne.
Svarbus yra ir odos fototipas – kuo oda tamsesnė, tuo didesnė tikimybė, kad išryškės pigmentacija. Vieno klinikinio tyrimo autoriai nustatė, kad použdegiminė pigmentacija po aknės bėrimų išryškėja 80-čiai proc. pacientų, kurių oda yra 3–4 fototipo. Tarp kaukazietiško gymio pacientų použdegiminė hiperpigmentacija po aknės pasireiškia iki 25 proc. atvejų. Ne mažiau svarbi ir kita galima priežastis – odos traumavimas. Pacientai, sergantys akne, neretai bando spuogus spausti, krapštyti, t. y. juos veikti mechaniškai, tad toks traumavimas taip pat gali lemti gausesnį odos pigmento susiformavimą.
Kitas labai svarbus veiksnys yra saulės ultravioletinių spindulių ekspozicija arba jos poveikis odai, nes ultravioletiniai spinduliai skatina melanocitų aktyvumą ir pigmento melanino išsiskyrimą. Buvimo saulėje laiką galima sutrumpinti, apsisaugoti nuo saulės spindulių, todėl svarbu kalbėtis su pacientais apie apsaugos nuo ultravioletinių spindulių reikšmę.
Įdomus pastebėjimas, kad použdegiminės pigmentacijos bėrimų susiformavimui svarbi ir bėrimų vieta. Tiriant akne sirgusius pacientus pastebėta, kad pigmentinės dėmės dažniau susidaro, jei aknės bėrimai pasireiškia veide, ypač kaktos ir skruostų odoje, rečiau – jei liemens srityje.
Použdegiminės pigmentacijos gydymo būdai
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2022 m. nr. 3
emedicina.lt archyvo nuotrauka