„Gastroenterologija ir hepatologija“. Storosios žarnos divertikuliozė

Lukas Smičius1, prof. dr. Gediminas Kiudelis2,

1LSMU MA Medicinos fakultetas, 2LSMU MA Gastroenterologijos klinika

Divertikulai – dažniausias atsitiktinis radinys rutininių kolonoskopijų metu. Storosios žarnos divertikuliozė yra plačiai pasaulyje paplitusi liga, priklausanti nuo amžiaus: manoma, jog kas antras vyresnis nei 60 metų pacientas turi storosios žarnos divertikulų ir šis skaičius ženkliai didėja su amžiumi. Anksčiau buvo manyta, jog tai yra Vakarų šalių liga, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad divertikuliozė aptinkama visame pasaulyje. Ši liga dažnai nesukelia jokių klinikinių požymių, dėl to yra sunku nustatyti tikrąjį jos paplitimą. Divertikuliozės komplikacijos smarkiai pablogina pacientų gyvenimo kokybę, sudaro didelę finansinę naštą sveikatos apsaugos įstaigoms. 

Apibrėžimas 

Storosios žarnos divertikuliozė – tai būklė, kai pakitus storosios žarnos sienos struktūrai, randama „kišenių“ arba divertikulų. Divertikulai yra žarnos gleivinės ir pogleivio dariniai, kurie prasiveržia pro raumeninį sluoksnį. Paprastai divertikulai formuojasi ten, kur raumeninį sluoksnį perforuoja arterijos. Dažniausiai divertikulų aptinkama riestinėje ir nusileidžiančioje žarnose, jie gali apimti visą gaubtinę žarną. Divertikuliozė nesukelia jokių klinikinių požymių ir yra aptinkama atsitiktinai kolonoskopijų metu, tačiau apie 20 proc. pacientų su šia būkle pasireiškia simptominė storosios žarnos divertikulinė liga. 

Norint aiškiau suprasti storosios žarnos divertikuliozę kaip ligą, reikia išsiaiškinti šios ligos klasifikaciją. Dažnai vartojamas terminas „divertikuliozė“ mums nurodo divertikulų buvimą, tačiau nenurodo, ar liga yra simptominė. Esant klinikinių požymių, galime vartoti terminą divertikulinė liga, o, priklausomai nuo ligos klinikinės išraiškos, galime skirti nekomplikuotą ir komplikuotą formas. Nekomplikuota divertikulinė liga nustatoma, kai yra pasikartojančių nespecifinių abdominalinių simptomų epizodų, tačiau nėra jokių klinikinių, radiologinių ar laboratorinių uždegimo požymių. Komplikuota divertikulinė liga pasireiškia esant aktyviam uždegiminiam procesui ir ūminėms ar lėtinėms komplikacijoms, tokioms kaip kraujavimas, perforacija, divertikulitas, segmentinis kolitas, fistulė ar abscesas. 

  1. Divertikuliozė
  2. Divertikulinė liga
    1. nekomplikuota divertikulinė liga
    2. komplikuota divertikulinė liga
      1. Divertikulitas
        • nekomplikuotas
        • komplikuotas
      2. Kraujavimas

Patogenezė

Storosios žarnos divertikuliozės patogeneziniai mechanizmai iki šiol nėra visiškai aiškūs. Tyrimai rodo, jog tai galimai yra genetinių, fiziologinių, aplinkos bei rizikos veiksnių sąveikos rezultatas. Yra išskiriami keli svarbiausi veiksniai, kurie, kaip manoma, padidina divertikulų atsiradimo riziką.

Žarnos sienos motorikos sutrikimai

Plačiau skaitykite žurnale GASTROENTEROLOGIJA IR HEPATOLOGIJA, 2022 m. nr. 1

V. Grigaliūnienės nuotraukoje – prof. habil dr. G. Kiudelis