Chirurgija yra pagrindinis sunkiai gyjančių žaizdų gydymo būdas, o plastinė chirurgija šiuo atveju ypač reikšminga. Plastikos chirurgų vaidmuo gydant lėtines, sunkiai gyjančias, didžiulį skausmą ir stresą visam organizmui sukeliančias žaizdas yra labai svarbus. Plačiau apie plastinės chirurgijos metodų taikymą gydant žaizdas, jų gydymo principus kalbamės su Lietuvos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos draugijos nariu, plastikos chirurgu dr. Vytautu Jankūnu.

Plačioji visuomenė plastinę chirurgiją neretai tapatina su kūno tobulinimo ar gražinimo operacijomis. Tačiau iš tiesų estetinė chirurgija yra tik nedidelė plastinės chirurgijos dalis. Kaip jūs apibrėžtumėte pagrindinius plastinės chirurgijos aspektus?
Šiek tiek daugiau romantikos, bet ypač – pasišventimo darbui reikalaujanti, kur kas sunkesnė, sudėtingesnė ir rizikingesnė nei estetinė chirurgija yra plastinė ir rekonstrukcinė chirurgija, kurios pagrindas – teikti pacientams mikrochirurginę rekonstrukcinę pagalbą sužalojimo ar nudegimų atvejais, taip pat esant būtinybei atkurti įgimtus arba onkologinių ligų sukeltus defektus (sergantiesiems odos ir minkštųjų audinių onkologinėmis ligomis, moterims – po operacijų rekonstruojant krūtis ir kt.), taip pat atlikti veido, burnos, ausų, nosies, plaštakų defektų, odos randų šalinimo operacijas ir pan. Atskira plastinės chirurgijos dalis – didelių sužalojimų sukeltų žaizdų, taip pat nudegimų gydymas, kada be chirurgijos jau neapsieinama.
Turite solidžios žaizdų gydymo patirties, tad gal plačiau pakalbėkime apie svarbiausius žaizdų gydymo aspektus. Kokius iš jų išskirtumėte? Kokias problemas tenka spręsti gydant itin sudėtingas dideles, sunkiai gyjančias žaizdas?
Žaizdų chirurgija nėra vien plastinės chirurgijos gydytojo darbo sritis – ji yra daugiadalykė, nes žaizdas bendrai gydo ir bendrosios praktikos chirurgai, ir šeimos gydytojai, ir kiti specialistai. Galbūt plastikos chirurgų indėlis didesnis, kai tenka spręsti įsisenėjusias problemas, ieškant galbūt unikalesnių sprendimų. Žaizdų, tarp jų ir nudegimų, gydymas priskiriamas ir bendrojo chirurgo bei traumatologo kompetencijoms. Nudegimo žaizdos taip pat gali būti gydomos chirurgų, traumatologų ir plastikos chirurgų. Bet sudėtingi nudegimai, kai būtinas kompleksinis požiūris į gydymą, priskiriami plastikos chirurgų kompetencijai. Žaizdos dažniausiai gydomos valstybinėse ligoninėse arba privačiose gydymo įstaigose, bet, žinoma, plastikos chirurgai labai gerai išmano visas žaizdų gydymo metodikas. Vienintelis žaizdų gydymo centras Lietuvoje įsikūręs Kauno klinikose.
Šiais laikais lėtinių žaizdų gydymui skiriamas nemažas dėmesys. Tiek farmacijos, tiek tvarsliavos pramonė vystosi labai stipriai. Iš esmės keičiasi ir tvarsčiai, ir žaizdų priežiūra – viskas labai modernėja: pradedant nuo elektromagnetinių prietaisų, taikomų žaizdoms gydyti, modernių hidrokoloidinių ar absorbuojančių tvarsčių iki kitų priemonių (tepalų, vaistų ir pan.).
Mes glaudžiai bendradarbiaujame su kraujagyslių chirurgais, nes ne visada užtenka vien gydyti žaizdą – reikia pašalinti ir jos priežastis. Tarkime, jeigu žaizda susiformuoja dėl lėtinio venų nepakankamumo, galime žaizdą užgydyti dešimtis kartų, bet, nepašalinus priežasties, ji vis atsinaujins. Taigi, visada situaciją reikia vertinti kompleksiškai.
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2022 m. nr. 6