Gyd. hematologė Eglė Simaškienė
Moterų anemija – neišsprendžiama problema, kuriai reikia įvairių specialistų įsitraukimo.
2022 metais „The Lancet“ publikuota studija nurodo, kad vertinant reprodukcinio amžiaus (15–49 metų) moterų mažakraujystę mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse išlieka neišsprendžiama „paslėpto alkio“ problema, kuri rodo lyčių sveikatos nelygybę ir žmogiškųjų darbo išteklių praradimą.
Gausios menstruacijos, patologinis kraujavimas iš gimdos ir nėštumas didina riziką moterims susirgti geležies stoka, dėl kurios gali atsirasti stiprus nuovargis, sumažėti fizinis pajėgumas ir darbingumas. Geležies trūkumas ir anemija nėštumo metu yra susiję su nepalankiomis pasekmėmis motinai ir vaisiui, tokiomis kaip neurokognityviniai sutrikimai vaikams. Sunki anemija nėštumo metu yra susijusi su motinų mirtingumu.
Paplitimas
Pasauliniu mastu anemijos paplitimas tarp reprodukcinio amžiaus (15–49 metų) ne nėščių moterų 2000–2019 metais pasikeitė nedaug – nuo 31 proc. (95 proc. UI 28–34 m.) iki 30 proc. (27–33 m.), o tarp nėščių moterų sumažėjo nuo 41 proc. (39–43) iki 36 proc. (34–39).
Siekiama suprasti šios anemijos paplitimo priežastis, šviesti pacientus bei medikų visuomenę apie anemijos diagnostiką ir gydymą ir taip mažinti šios ligos paplitimą.
Anemija
Hemoglobino ir eritrocitų normos skirtingose laboratorijose varijuoja, tačiau pagal PSO kriterijus anemija suaugusiesiems diagnozuojama, kai hemoglobinas
- vyrams yra < 130 g/l (hematokritas < 39 proc.),
- moterims < 120 g/l (hematokritas < 36 proc.),
- nėščioms moterims < 110 g/l.
Anemijas galima suskirstyti į tipus, pagal jas sukeliančias priežastis. Moterims būdingos anemijos gali būti dėl vitamino B12 ar folio rūgšties stokos, dėl lėtinių ligų, esant hematologinėms patologijoms, tačiau dažniausia išlieka geležies stokos anemija.
Geležies stokos anemija
Geležies stokos anemija – viena pagrindinių moterų negalios priežasčių bei viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų, jos paplitimas labai priklauso nuo socialinių, ekonominių aspektų ir pacientų gyvenimo būdo. Besivystančiose šalyse geležies trūkumas dažniausiai siejamas su geležies stoka maiste ir parazitinėmis infekcijomis, o didesnių pajamų regionuose geležies trūkumas dažniausiai atsiranda dėl gausaus, patologinio kraujavimo iš gimdos ir dėl nėštumo. Geležies stokos anemija nėštumo metu vis dar yra svarbi perinatalinio sergamumo ir mirtingumo priežastis.
Simptomai
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2023 m. Nr. 1
emedicina.lt archyvo nuotrauka