Konservatyvaus kojų venų varikozės gydymo praktiniai aspektai

Kojų venų varikozė – lėtinė venų liga, susijusi su venų kraujotakos nepakankamumu, ir negydoma gali sukelti negrįžtamus pakitimus [1, 3]. Egzistuoja du gydymo metodai – chirurginis ir konservatyvus. Visuomet pradedama nuo konservatyvaus gydymo, kurio tikslas – sumažinti lėtinės venų ligos progresavimą. Tam tikslui rekomenduojami heparino geliai, kurie apsaugo nuo kraujo krešulių paviršinėse venose susidarymo, gerina vietinę mikrocirkuliaciją ir mažina patinimą [1]. 

Patogenezė ir rizikos veiksniai

Lėtinis venų nepakankamumas – tai veninės kraujotakos sulėtėjimas ir kraujo mikrocirkuliacijos sutrikimas, dėl kurio atsiranda venų vožtuvų ir kraujagyslių sienelių pažeidimų. Dėl lėtėjančios kraujo tėkmės ir galūnėse besikaupiančio kraujo ne tik trinka audinių mityba, bet ir atsiranda odos bei poodžio pažeidimų [3]. Iš pradžių kojų venų varikozė gali būti nepastebima, tačiau ši liga yra lėtinė ir progresuojanti.  [4]. 

Labai svarbi genetinė šių ligų predispozicija – 70–80 proc. ligos atvejų nulemia genetika. Bet tai nėra vienintelė su šia liga susijusi priežastis. Dažniausi rizikos veiksniai: nejudrus gyvenimo būdas, sėdimas arba stovimas darbas, nėštumas ir gimdymas, sunkumų kilnojimas, įvairios traumos, operacijos ir venų pažeidimai, vidurių užkietėjimas, onkologinės ligos, hormonų apykaitos sutrikimai, skysčių pilvo ertmėje kaupimasis, antsvoris ir nutukimas, aukštakulnių ir aptemptų drabužių dėvėjimas, darbas karštoje aplinkoje, nesaikingas mėgavimasis pirtimis ir karštomis voniomis [5]. 

Venų varikozės simptomai 

Išskiriamos trys venų varikozinės ligos stadijos: 

  • Pirmoji stadija – būdinga besimptomė ligos pradžia. Dažniausiai pacientai jaučia lengvus simptomus: po ilgesnio sėdėjimo patinsta pėdos ar blauzdos, kojos tampa sunkesnės. 
  • Antroji stadija – kojų skausmas, sunkumas, tinimas, tirpimas, dilgčiojimas „skruzdėlių bėgiojimas“, tempimas, niežėjimas, galimi venų išsiplėtimo požymiai: dažniau atsirandančios mėlynės, odos spalvos ir storio pasikeitimai. Šių simptomų paūmėjimai labiau jaučiami vakarais po sunkios darbo dienos. 
  • Trečioji stadija – stipriai išsiplėtusios venos, ryški odos hiperpigmentacija, skausmas, atviros negyjančios opos [1]. 

Venų varikozės komplikacijos 

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2023 m. Nr. 1-2