Alina Liepinaitienė,
Kauno kolegijos lektorė, Lietuvos akušerių sąjungos viceprezidentė
Apie gimdymą namuose esama daug įvairių nuomonių. Kai kurie žmonės teigia, kad gimdymas namuose suteikia gimdyvei daugiau pasirinkimo teisės ir kontrolės, o kiti linkę svarstyti, ar tai gali lemti didesnę riziką, sudėtingesnę galimų komplikacijų kontrolę.
Pastarųjų dešimties metų akušerinės priežiūros iššūkis yra optimizuoti motinos ir vaiko sveikatos rezultatus bei motinos gimdymo patirtį, kuo mažiau įsikišant į natūralų procesą. Šis iššūkis pastaraisiais metais paskatino plačias diskusijas apie santykinę naudą ir riziką gimdant įvairiose aplinkose ir su jomis susijusią medicininių intervencijų riziką.
Pasirinkimą lemiantys veiksniai
Teisė gimdyti namuose gali apimti galimybę pasirinkti gimdymo aplinką, turėti daugiau laisvės dėl gimdymo metu naudojamų procedūrų, skausmo mažinimo metodų. Taip pat gimdydama namuose moteris gali jaustis labiau kontroliuojanti savo kūną ir aplinką. Tačiau svarbu paminėti, kad gimdymas namuose turi būti saugus ir atidžiai planuojamas. Jis tinka arba yra saugus ne visoms moterims, ypač turinčioms sveikatos problemų arba kitų rizikos veiksnių. Gimdymas ligoninėje gali suteikti greitesnę prieigą prie medicinos intervencijų ir skubaus gydymo, iškilus jo būtinybei. Taip pat ligoninėje dažniausiai dirba patyrę sveikatos specialistai, kurie gali suteikti profesionalią pagalbą ir palaikymą.
Galutinį pasirinkimą gimdyti namuose ar ligoninėje dažnai lemia individualūs moters poreikiai, sveikatos būklė ir asmeninės vertybės. Svarbu atidžiai apsvarstyti visus aspektus ir konsultuotis su sveikatos specialistais, kad būtų priimtas informuotas sprendimas, kuris atitinka individualią moters situaciją.
Moksliniai tyrimai, atlikti JAV, Islandijoje, Kanadoje, Australijoje, Izraelyje, rodo, kad mažiau cezario pjūvio operacijų atliekama tuomet, kai nėščiąsias prižiūri akušeris, o vaisiaus būklės išeitys yra geresnės, kai gimdymas vyksta namuose. Visgi, kiekvienu atveju gimdymo klausimas turėtų būti apsvarstomas individualiai su moterimi ir jos šeimos nariais, kurie planuoja dalyvauti gimdyme.
Kur gimdyti – namuose ar ligoninėje – svarbus ir daugiasluoksnis sprendimas, priklausantis nuo įvairių veiksnių: moters sveikatos, anamnezės, asmeninių vertybių ir aplinkos, medicinos paslaugų prieinamumo. Ši tema apima ne tik fizinę, bet ir emocinę, psichologinę bei socialinę dimensijas. Renkantis, ar gimdyti namuose, ar ligoninėje, būtina atsižvelgti į privalumus gimdant tiek ligoninėje, tiek namuose.
Privalumai gimdant namuose
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 3
SAM asociatyvi iliustracija