Vaikų ligų klinikai – 100. Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centras 

Prof. dr. Valdonė Misevičienė,

Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadovė,

LSMU MA Vaikų ligų klinika

Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centras veikia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose prie Vaikų ligų klinikos ir Vaikų pulmonologijos sektoriaus nuo 2012 metų ir yra vienas iš Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro padalinių. Pirmoji centro vadovės pareigas pradėjo eiti prof. Laimutė Vaidelienė, o nuo 2015 metų jam vadovauja prof. Valdonė Misevičienė. 

Centro tikslas koordinuotai teikti savalaikes ir kokybiškas diagnostikos, gydymo bei ilgalaikės priežiūros ambulatorines ir stacionarines paslaugas vaikams, sergantiems retomis ir lėtinėmis kvėpavimo organų ligomis. 

Mūsų kompetencijos sritys: cistinė fibrozė, bronchopulmoninė displazija, įvairūs kvėpavimo sutrikimai miegant, sunkios eigos astma, įvairios įgimtos kvėpavimo sistemos patologijos, ne cistinės fibrozės sukeltos bronchektazės, pirminė cilijų diskinezija, taip pat kitos lėtinės infekcinės bei neinfekcinės plaučių ligos bei lėtinis kvėpavimo nepakankamumas, nulemtas retų ne kvėpavimo sistemos susirgimų. Dažniausiai tai nelengvai atpažįstamos lėtinės, progresuojančios, didelių resursų ir patirties reikalaujančios ligos. Tik glaudžiai bendradarbiaudami su kitais Kauno klinikų vaikų ir suaugusiųjų gydytojais ekspertais bei pasitelkę visas modernias ligoninėje sukauptas diagnostikos ir gydymo galimybes, centre dirbantys vaikų pulmonologai gali suteikti visapusiškas ir kompetentingas paslaugas šio centro pacientams. Šiandien jau neįsivaizduojame daugiadalykio pacientų konsultavimo ir gydymo be kasdienio gydytojų medicinos genetikų, klinikinių farmakologų, radiologų, kineziterapeutų, psichologų, socialinių darbuotojų ir net savanorių dalyvavimo mūsų darbe. 

Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centre yra visos įmanomos galimybės nustatyti, stebėti ir gydyti pačius įvairiausius kvėpavimo funkcijos sutrikimus: ambulatoriškai atliekame spirometriją, bronchų išplėtimo ir provokacinius tyrimus, viso kūno pletizmografiją kūdikiams ir vyresniems vaikams, azoto monoksido nustatymą iškvėptame ore, kvėpavimo takų pasipriešinimo, dujų difuzijos ir kvėpavimo raumenų jėgos tyrimus. Stacionare moderniai įrengtose palatose monitoruojame pulsoksimetriją ir kapnometriją iškvėpatme ore ar transkutaniniu būdu, atliekame bronchoskopijas ir viršutinių kvėpavimo takų endoskopijas vaistais indukuoto miego metu, taip pat kitus sudėtingus invazinius ir neinvazinius tyrimus. Nuo 2016 metų vystome mokslinę kryptį vaikų kvėpavimo sutrikimų miego metu srityje: atliekame polisomnografijos tyrimus vaikams ir, priklausomai nuo poreikio, numatome jiems pagalbos apimtis, pritaikome deguonies terapiją ir / ar dirbtinę plaučių ventiliaciją namuose, kurią pirmieji Lietuvoje pradėjome dar 2005 metais ir iki šiol esame daugiausia šios srities paslaugų teikiantis centras.  

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 5