2024 m. Europos urologų draugija atnaujino Seksualinės ir reprodukcinės sveikatos diagnostikos ir gydymo gaires. Šioje gairių redakcijoje pateiktas išsamus erektilinės disfunkcijos (ED) diagnostikos ir gydymo algoritmas. Jis buvo sukurtas kaip alternatyva tradicinei trijų pakopų koncepcijai, siekiant individualizuoti erektilinės disfunkcijos gydymą, pritaikyti jį individualiai pacientams, atsižvelgiant į įvairių gydymo galimybių invaziškumą, toleravimą ir veiksmingumą bei pacientų lūkesčius. Atsižvelgiant į tai, pacientai turėtų būti išsamiai konsultuojami dėl visų galimų gydymo galimybių ir metodų.
Dauguma vyrų, sergančių ED, nėra gydomi taikant konkrečiai priežasčiai būdingus gydymo būdus. Turi būti parenkama individuali gydymo strategija, kuri priklauso nuo invaziškumo, veiksmingumo, saugumo ir išlaidų, taip pat nuo paciento pageidavimų, todėl gydytojo ir paciento bendradarbiavimas yra būtinas viso ED gydymo metu. Sisteminė apžvalga parodė, kad visi galimi ED gydymo būdai nuosekliai nutraukiami. Tai rodo, kaip svarbu, kad gydytojai suprastų pacientų įsitikinimus apie ED gydymą, terapinį neveiksmingumą, nepageidaujamą poveikį, intymių santykių kokybę ir gydymo išlaidas, – visa tai, kaip paaiškėjo, yra labiausiai paplitusios gydymo kliūtys.
Pacientų švietimas
Paciento švietimas dažnai būna pirmasis metodas, taikomas sprendžiant seksualinius nusiskundimus. Pacientui suprantamais būdais teikiama informacija apie psichologinius ir fiziologinius procesus, susijusius su asmens seksualiniu atsaku. Įrodyta, kad šis pradinis požiūris palankiai veikia vyrų, sergančių ED, seksualinį pasitenkinimą. Atitinkamai per konsultaciją su pacientu turėtų būti aptariami paciento ir jo seksualinio partnerio lūkesčiai bei poreikiai. Taip pat reikėtų apžvelgti paciento ir partnerio supratimą apie ED ir diagnostinių tyrimų rezultatus, pagrįsti gydymo pasirinkimą.
Modifikuojami rizikos veiksniai
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 6