Gydytoja neurologė Milda Dargužė,
„Kardiolitos“ klinikos
Migrena pasaulyje serga daugiau nei 1 milijardas žmonių. Negana to, migrena yra antra liga pasaulyje pagal su negalia pragyventus metus (angl. years lived with disability) ir pirma liga tarp moterų pagal prarastus sveikus gyvenimo metus (angl. disability-adjusted life years) [1]. Remiantis šia statistika, galima daryti išvadą, kad vis dar susiduriame su sunkumais parinkdami veiksmingą migrenos gydymą.
Nuo ko pradėti migrenos gydymą?
Migrenos gydymas prasideda nuo diagnozės nustatymo. Nors migrena – itin paplitusi liga, dar gana dažnai lieka nediagnozuota, tokiais atvejais paskirtas gydymas neretai būna nepakankamai veiksmingas [2].
Pagal trečiąją Tarptautinę galvos skausmų klasifikaciją, išskiriami du pagrindiniai migrenos tipai: migrena be auros ir migrena su aura.
Migrenai be auros būdingi pasikartojantys galvos skausmo epizodai, kurie tęsiasi nuo 4 iki 72 valandų. Galvos skausmas įprastai vienpusis, dažniausiai lokalizuotas kaktoje ar smilkinyje, tačiau nebūtinai, pulsuojančio pobūdžio, vidutinio stiprumo ar stiprus, priepuolio metu vengiama fizinės veiklos (diagnozei reikalingi bent du iš šių keturių skausmo apibūdinimų). Migrenai taip pat būdinga, kad kartu pasireiškia pykinimas ir / arba jautrumas šviesai, garsams, t. y. foto- ir fonofobija (1 lentelė).
Plačiau skaityti „Lietuvos gydytojo žurnale“, ekspertų rekomendacijose (2024 m. Nr. 2)