Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Ugandoje užregistruotas Ebolos virusinės ligos protrūkis, kurį sukėlė Sudano Ebolos viruso rūšis. Nuo 2025 m. sausio 30 d. iki vasario 6 d. užfiksuoti 7 šios ligos atvejai (1 iš jų mirties) Kampala, Mbale, Wakiso regionuose, nustatyti 234 sąlytį turėję asmenys.
Ugandoje tai yra aštuntasis Ebolos virusinės ligos protrūkis nuo 2000 m. Paskutinysis kilo 2022 m.
Keliautojams užsikrėsti rizika maža
ELPKC vertinimu, šiuo metu keliaujantiems Ugandoje rizika užsikrėsti Ebolos virusu yra labai maža, tačiau rekomenduojama laikytis šių saugos priemonių:
- vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, kuriems pasireiškę Ebolos virusinės ligos simptomai, pvz., karščiavimas, vėmimas, viduriavimas ar kraujavimas, ar sergančių žmonių kūno skysčiais užterštais aplinkos paviršiais;
- vengti sąlyčio su mirusiųjų kūnais, nedalyvauti laidotuvių ar laidojimo ritualuose;
- neturint svarbių priežasčių nesilankyti sveikatos priežiūros įstaigose, esančiose protrūkio teritorijose;
- nesilankyti urvuose, šachtose, kur gyvena šikšnosparniai;
- vengti sąlyčio su gyvais ar mirusiais laukiniais gyvūnais;
- nevartoti maistui laukinių gyvūnų mėsos;
- laikytis tinkamos rankų higienos;
- neturėti nesaugių lytinių santykių.
Grįžus iš Ugandos ir per tris savaites pradėjus karščiuoti, viduriuoti, vemti, kraujuoti ir pajutus kitus šios ligos simptomus rekomenduojama susisiekti su asmens sveikatos priežiūros įstaiga ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę.
Reta liga
Ebolos virusinė liga – tai sunki ir reta liga, kurią sukelia Ebolos virusai. Ebolos virusai kaip ir Marburgo virusai priklauso tai pačiai Filoviridae virusų šeimai. Žmogui pavojingos 4 Ebolavirus genties rūšys: Zaire ebolavirus, Bundibugyo ebolavirus, Taϊ Forest ebolavirus, Sudan ebolavirus. Visos šios viruso rūšys yra aptinkamos Afrikoje ir sukelia ligą žmonėms. Iki šiol didžiausias Ebolos virusinės ligos protrūkis, kurį sukėlė Zaire ebolavirus, buvo registruotas trijose Vakarų Afrikos šalyse (Gvinėjoje, Liberijoje, Siera Leonėje) 2013 gruodžio mėn. – 2016 m. Jo metu susirgo daugiau nei 28 000 asmenų, mirė daugiau nei 11 000.
Ebolos virusais užsikrečiama sąlyčio su sergančių (taip pat ir mirusių) žmonių arba gyvūnų organais, krauju ir kitais kūno skysčiais metu. Užsikrėtimo Ebolos virusinės ligos sukėlėjais rizika yra labai maža, jei tinkamai laikomasi šios infekcijos kontrolės reikalavimų.
Ebolos virusinės ligos inkubacinis periodas – 2–21 d. Dažniausiai liga prasideda staiga į gripą panašiais simptomais: karščiavimu, nuovargiu, raumenų ir sąnarių skausmais, galvos skausmu. Ligai progresuojant atsiranda vėmimas, viduriavimas, pasireiškia įvairių organų sistemų veiklos sutrikimai, vystosi išoriniai ir vidiniai kraujavimai.
Mirštamumas nuo Sudan ebolavirus sukeltos ligos – 53 proc.
Daugiau informacijos apie Ebolos virusinę ligą rasite čia.
NVSC inf.