Gyd. Simona Abraitytė,
LSMUL KK Vaikų ligų klinika
Dilgėlinė yra viena iš dažniausiai vaikams pasitaikančių odos būklių ir viena labiausiai paplitusių alerginių ligų pasaulyje. Manoma, kad bent kartą gyvenime dilgėline suserga kas penktas žmogus, įskaitant ir vaikus. Vaikų populiacijoje dilgėlinė skiriasi pobūdžiu, trukme, priežastimis ir neretai net klinikine išraiška, palyginti su suaugusiais asmenimis. Šiame straipsnyje apžvelgsime vaikams pasireiškiančios dilgėlinės fenotipus ir dažniausias jos priežastis.
Dilgėlinės pasireiškimas
Dilgėlinė (lot. urticaria) – vienas iš dažniausių alerginės kilmės susirgimų. Sergant šia liga yra pažeidžiamas viršutinis odos sluoksnis: atsiranda dilgėlinei būdingas bėrimo elementas – pūkšlės, kurios paprastai per parą išnyksta ir gali pasireikšti kartu su angioedema. Pūkšlė – įvairaus dydžio ir formos odos paburkimas, apsuptas refleksinės eritemos, bėrimas išnyksta per 30 min.–24 val. Gali būti jaučiamas niežėjimas ar kartais deginimas, kuris sukelia didelį diskomfortą ir gali trukdyti kasdienei veiklai (pvz., akademinei, darbinei veiklai, miegui ar kt.).
Angioedema (sinonimai – Kvinkės edema, angioneurozinė edema, didžioji dilgėlinė (angl. giant hives)) – tai poodžio ir gilesnių dermos sluoksnių patinimas, kuriam esant dažniau juntamas skausmas, o ne niežėjimas, dažnai patinsta ir gleivinės audiniai. Patinimas išnyksta per ilgesnį laiką, palyginti su pūkšlėmis, ir gali trukti iki 72 valandų. Kūno srityse, kuriose pastebimas tinimas ar audinių paburkimas, oda dažniausiai lieka nepakitusi, tačiau gali atsirasti ir neaiškių ribų eritema. Angioedema gali pasireikšti kaip savarankiška liga arba būti vienu iš dilgėlinės simptomų. Dilgėlinė su angioedema pasireiškia 40–50 proc. pacientų, tik dilgėlinė – 40 proc., o tik angioedema – 20 procentų.
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2025 m. Nr. 1