Lėtinė, virusų sukeliama liga – hepatitas C pasauline problema tapo XX amžiaus pabaigoje, ypač 1980-aisiais ir 1990-aisiais metais, nors galvojama, kad per kraują ir žmogaus organizmo skysčius perduodamas virusas buvo išplatintas dar Antrojo pasaulinio karo metais, kai sužeistiems kariams reikėjo daugybės donorų. Kokia šios ligos etiologija, jos sukeliamos sveikatos problemos ir kokios galimybės išgyti ja užsikrėtusiesiems – kalbamės su Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoju infektologu Aidu Kaušu.
Papasakokite apie hepatitą C, kada buvo atrastas šią ligą sukeliantis virusas?
Hepatitas C atrastas praėjusiame amžiuje, 1989 metais, o jo tyrimo ištakos siekia 1975 metus. Už hepatito C atradimą 2020 m. Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice buvo apdovanoti Nobelio premija. Šių mokslininkų atradimai šiandien leidžia hepatito C virusą nustatyti ypač tiksliais kraujo testais
Pasauliniu mastu prieinami tyrimai atliekami nuo 1993 m., sukūrus komercinius testus, kuriais hepatitas C nustatomas visame pasaulyje. Iki to laiko gyventojai buvo neapsaugoti nuo šios ligos ir tai galėjo lemti hepatito C plitimą.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diagnozuojama 3–4 mln. naujų hepatito C atvejų.
Hepatitas C – tai hepatito C viruso (HCV) sukeltas kepenų uždegimas. Jis gali būti ūminis arba lėtinis (trunkantis ilgiau nei 6 mėn.). Hepatito C virusas pažeidžia kepenų ląsteles, patekęs į jas per kraują.
Ši liga diagnozuojama pasireiškus geltai ir / arba padidėjus aminotransferazių aktyvumui, nustačius HCV antikūnus bei kraujyje radus HCV RNR.
Yra 8 HCV genotipai, kurie skiriasi pagal geografinį paplitimą ir lemia skirtingą ligos eigą. Lietuvoje labiausiai paplitę 1a ir 1b (apie 50–60 proc.), mažiau – 3 (apie 20–30 proc.) ir mažiausiai paplitęs – 2 hepatito C genotipas.
Koks šios infekcijos šaltinis ir kokie pagrindiniai jos plitimo būdai?
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE (2024 m. 2 pusmetis)