Gyd. Agnė Liuizė,
LSMUL KK Kardiologijos klinika
Naujose 2024 m. Europos kardiologų draugijos (EKD) lėtinių vainikinių arterijų sindromų (LVAS) gydymo gairėse pateiktas naujas, išsamesnis LVAS apibrėžimas. Teigiama, kad LVAS – tai klinikinių simptomų ar sindromų, atsirandančių dėl struktūrinių ir (arba) funkcinių pokyčių, susijusių su lėtinėmis vainikinių arterijų ir (arba) mikrocirkuliacijos ligomis, įvairovė. Šie pakitimai gali sukelti trumpalaikį, grįžtamąjį miokardo poreikių ir kraujotakos neatitikimą, lemiantį hipoperfuziją (išemiją), kurią paprastai (bet ne visada) išprovokuoja fizinis krūvis, emocijos ar kitoks stresas ir kuri gali pasireikšti krūtinės angina, diskomfortu krūtinėje, dusuliu arba būti besimptomė.
LVAS patofiziologija
Supratimas apie LVAS patofiziologiją keičiasi iš paprastesnio į sudėtingesnį ir dinamiškesnį modelį. Senesnėse koncepcijose buvo manoma, kad didelėse ar vidutinėse širdies vainikinėse arterijose (VA) lokali ar židininė kraujotaką ribojanti aterosklerozės sukelta stenozė yra būtina miokardo išemijai ir išeminiam krūtinės skausmui (krūtinės anginai) sukelti. Dabartinės koncepcijos išsiplėtė ir apima ir struktūrinius, ir funkcinius širdies VA makrovaskulinės ir mikrovaskulinės kraujotakos pakitimus, kurie gali sukelti trumpalaikę miokardo išemiją. Makrovaskuliniame lygmenyje trumpalaikę išemiją krūvio metu gali sukelti ne tik lokalios kraujotakos tėkmę ribojančios stenozės, bet ir difuziniai ateroskleroziniai pažeidimai be reikšmingo VA susiaurėjimo, taip pat struktūrinės anomalijos, tokios kaip: miokardo tilteliai, įgimtos arterijų anomalijos arba dinaminis epikardo vazospazmas.
Vis dažniau pripažįstama, kad smulkiųjų kraujagyslių disfunkcija yra vyraujantis veiksnys, apibūdinantis visą LVAS spektrą; funkciniai ir struktūriniai mikrocirkuliacijos sutrikimai gali sukelti krūtinės anginą ir išemiją net tiems pacientams, kurių širdies VA nenustatoma obstrukcinių pakitimų. Ne ūminės miokardo išemijos patofiziologija yra sudėtinga ir jai įtakos gali turėti sisteminės ir ne vainikinių kraujagyslių pokyčių sąlygotos būklės, kaip anemija, tachikardija, kraujospūdžio pokyčiai, miokardo hipertrofija ir fibrozė.
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2024 m. Nr. 9