LSMUL Kauno klinikų gydytojo kardiologo prof. Raimondo Kubiliaus kardioprotekcinis pokalbis apie fizinio aktyvumo svarbą su Vilniaus universiteto ir Lietuvos sporto universiteto mokslininku prof. dr. Arūnu Emeljanovu.
Gerb. Profesoriau, Jūsų domėjimosi sritis – su sveikata susijusio elgesio įtaka fizinei bei psichinei sveikatai. Galime tik patvirtinti, kad fizinis aktyvumas – didžiausius mokslinius įrodymus sukaupusi ir bene sveikatai palankiausia poveikio priemonė?

Su fiziniu aktyvumu susijęs elgesys ne tik pasižymi teigiamu poveikiu mūsų kūnui, psichinei sveikatai, socialinei gerovei, tačiau tai yra paprasta ir nieko nekainuojanti priemonė. Tiesa, kainuoja tik laiko, tačiau, paskirstę prioritetus, tikrai galime ir privalome jo surasti. Žinoma, kad fizinis aktyvumas atitolina daugiau nei 40 lėtinių somatinių bei psichikos ligų, reikšmingai sumažina demencijos išsivystymo tikimybę senatvėje. Taigi, pasivaikščiojus ar pabėgiojus bent 15-20 min., išsiskiria laimės hormonai – endorfinai, kurių dėka mes iš karto tampame bent šiek tiek laimingesni.
Padrąsinkite, kad fiziškai aktyviu tapti bei sportuoti galima pradėti bet kokiame amžiuje?
Yra daug įvairiausių rekomendacijų, pabrėžiančių, kad nesvarbu, kiek tau metų, 15 ar 90, niekada nėra vėlu pradėti sportuoti. Svarbiausia yra saikas. Jokiam maratonui neužsirašyti, o pradėti nuo mažų žingsnelių, nekonkuruoti savo pasiekimais su kitais. Remtis savo pajėgumu ir jaučiamomis galimybėmis.
Koks yra Jūsų kasdienis kardioprotekcinis fizinio aktyvumo receptas?
Aš džiaugiuosi, kad turiu bėgiojimo įprotį. Bėgu nuo pusvalandžio iki valandos, neskaičiuoju atstumo, vadovaujuosi nuotaika ir jausena. Man nereikia prisiversti ar save motyvuoti, nes įprotis susiformavo dar vaikystėje, kuomet sportavau lengvąją atletiką. Jeigu kurią dieną nesibėga, tai to priverstinai ir nedarau. Minėjau, niekada nėra vėlu pradėti.
Ką palinkėtumėte tiems, save nuteikiantiems, kad sportuos ar papildomai pradės vaikščioti nuo rytojaus, arba kai baigs skubesnius darbus?
Tiesiog pradėti DABAR, ne pirmadienį, ne vasaros pirmąją dieną. PRADĖTI DABAR, kai skaitote šį tekstą. Imti sportinius batelius ir išeiti bent pasivaikščioti. Panašiai ir su metimu rūkyti. Mesti rūkyti reikia DABAR, bet ne tada, kai bus surūkytos paskutinės cigaretės. Likusias cigaretes tiesiog išmesti. Visuomet turėsime pasiteisinimų, kad galime atidėti ar visai to nedaryti. Priešingai, reikia viso kūno mobilizacijos ištariant PRADEDU DABAR.