Įgyvendinant Vaistų prieinamumo gerinimo ir jų kainų mažinimo planą, Geros vaistinių praktikos nuostatai papildyti naujais reikalavimais, didinančiais gyventojų informuotumą apie vaistinių darbą, vaistinius preparatus, jų kainas ir priemokas.
Nuo balandžio 1 d., prieš išduodant kompensuojamąjį vaistą ar kompensuojamąją medicinos pagalbos priemonę (MPP), gyventojui skirtame kompiuterio monitoriaus ekrane turi būti pateikta gerai įskaitoma informacija apie reikalingo vaisto ar MPP mažmeninę kainą, valstybės kompensuojamąją dalį, paciento priemoką. Be to, monitoriaus ekrano pirmoje eilutėje privalu nurodyti tą kompensuojamą vaistą ar MPP, už kurį pacientas turi mokėti mažiausią priemoką.
Įsakymą dėl Geros vaistinių praktikos nuostatų pakeitimo pasirašęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pabrėžia, kad išsami informacija apie paciento teises, ypač kompensuojamųjų vaistų ar medicininės pagalbos priemonių kainas ir priemokas, didina paciento galimybes rinktis, taupyti pinigus.
„Monitorių atsiradimas vaistinėse leis pačiam pacientui kontroliuoti savo išlaidas. Žinoma, vaistą skiria tik gydytojas, tačiau rinktis tos pačios veikliosios medžiagos preparatą pagal kainą ir gamintoją galės pats pacientas. Tokia galimybė užkirs kelią piktnaudžiavimui tiek išrašant, tiek parduodant vaistus", – sako ministras A. Čaplikas.
Taip pat primename, kad įsigyjant nekompensuojamąjį vaistą pirkėjui turi būti pateikta informacija apie visų analogiškų vaistų, esančių vaistinėje kainas, pirmiausia informuojant apie pigiausią. Jei vaistinėje nėra reikiamo vaisto ar kompensuojamosios MPP, tačiau jų turi bent viena didmeninio platinimo įmonė, gyventojui pageidaujant jie turi būti užsakomi.
Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius,
el. paštas: samrsv@sam.lt