Birželio 26 d. vyko Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo, sveikatos apsaugos viceministrės Janinos Kumpienės ir Nacionalinės sveikatos tarybos (NST) pirmininko Juozo Pundziaus spaudos konferencija ,,Ar žmonių išteklių problemos sveikatos priežiūroje nekelia grėsmės visuomenės sveikatai?”. Konferencija skirta Nacionalinės sveikatos tarybos metiniam pranešimui ,,Žmonių ištekliai sveikatos priežiūroje“.
2006 m. NST metinis pranešimas yra jau 9-tasis, jame pristatomi svarbiausi Lietuvos gyventojų sveikatos rodikliai ir jų pokyčių priežastys, analizuojamas aplinkos, alkoholio vartojimo bei kitų žalingų įpročių poveikis sveikatai. Šių metų NST metinio pranešimo tikslas – atkreipti Seimo, Vyriausybės, valstybinių institucijų, specialistų ir visuomenės dėmesį į žmonių išteklių sveikatos priežiūros sistemoje planavimo ir efektyvesnio naudojimo klausimus.
Pranešime pabrėžiamas sveikatos specialistų trūkumas šalyje. NST pirmininkas Juozas Pundzius teigė, kad Lietuvoje diplomuotų gydytojų parengiama pakankamai, bet jie pasirenka pelningesnius kelius – darbą farmacijos ar kituose verslo sektoriuose bei emigraciją. Šiuo metu ypatingai trūksta šeimos gydytojų, anesteziologų, traumatologų, chirurgų.
Sveikatos reikalų komiteto Antano Matulo nuomone, reikia ženkliai didinti sveikatos apsaugos finansavimą, skirtą specialistų rerngimui bei jų kvalifikacijos kėlimui, paties sektoriaus modernizavimui. Žadama medikų atlyginimus padidinti 20 proc., o nuo rudens į rezidentūrą įstojusiems medicinos studentams mokėti ne tik stipendiją, bet ir atlyginimą.
Nacionalinė sveikatos taryba (NST) – tai LR Seimui atskaitinga sveikatos politikos koordinavimo institucija, kurią sudaro 15 visuomeniniais pagrindais dirbančių narių – žinomi visuomenės sveikatos specialistai, mokslininkai, savivaldybių ir nevyriausybinių organizacijų, ginančių visuomenės sveikatos interesus, atstovai. NST valstybės politikams ir visuomenei teikia išvadas dėl valstybės siekiamo sveikatos lygio rodiklių, Lietuvos sveikatos programos ir kitų valstybinių sveikatos programų. Jos rengiami ir kasmet Seimui pristatomi metiniai pranešimai apie gyventojų sveikatos bei sveikatos politikos formavimo ir įgyvendinimo būklę yra išleidžiami atskiru leidiniu.
Tikimasi, kad šis metinis pranešimas bus reikšmingas tiek formuojant sveikatos politiką, tiek priimant praktinius sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimo sprendimus.
Parengta pagal Nacionalinės sveikatos tarybos informaciją